Energetická náročnost budovy ve všech pádech:


Kdo musí mít Průkaz energetické náročnosti budov?
Provozovatelé budov s celkovou plochou větší než 1 000 m2, které jsou přístupné veřejnosti, jsou povinni Průkaz nejen mít, ale musí PENB i viditelně vyvěsit. Pokud hodláte stavět, musí už být Průkaz součástí projektové dokumentace. Jinak nedostanete stavební povolení. Majitel již stojícího rodinného domu nemusí zatím Průkaz energetické náročnosti budovy mít, ale rozhodne-li se svoji nemovitost prodat či celou nebo část pronajmout, dostane ho „Průkaz energetické náročnosti budov“ na lepší pozici v očích zákazníků.

Co získáte s Průkazem energetické náročnosti budov?
Jednoduché a přehledné vyhodnocení domu z hlediska spotřeby energie na vytápění, chlazení, větrání, přípravu teplé vody a osvětlení. Patříte k té skupině lidí, kteří si myslí, že šetření energií je nezajímavé?

Vsuvka - příklad:
Dnes dům o třech podlažích: V přízemí, v původní stavbě, stojí všechny energie ročně 50 000. Na bývalé půdě – kde jsou nyní přistavěna dvě podlaží z moderních materiálů a technologií, stojí energie ročně 25 000 se vším všudy. Důvod? Energetická náročnost přístavby je velice nízká. Byly použity běžně dostupné, přitom v podstatě levné stavební materiály. V neprosvětlených částech domu jsou použity světlovody. Ostatní osvětlení řeší led diody a úsporné zářivky. Takže majitel domu získal proti standardní stavbě hotové finanční prostředky – tedy ty, které nezaplatil již několik let za energie. Ještě se ptáte, co získáte? Například rodinnou dovolenou.

Bez koho se neobejdete?
Bez odborníků. Naši specialisté zpracují Průkaz energetické náročnosti budovy rychle, kvalitně a nezávisle na poskytovatelích energií. PENB pro rodinný domek dokážeme zpracovat i do tří pracovních dnů. Využijte našich znalostí a zkušeností ke svému budoucímu užitku. Víme, jak učinit objekt energeticky nenáročným. Každý projekt se dá ještě vylepšit! Dejte si od nás poradit.

Bez čeho se při žádosti o Průkaz energetické náročnosti budovy neobejdete?
Bez kompletní projektové dokumentace budovy.

Komu Průkaz energetické náročnosti budov pomůže?
Ekologii, ekonomii, takže ovzduší i vaší kapse. V tomto případě co je ekologické, je i ekonomické.

Čemu Průkaz energetické náročnosti budov přispěje?
Máte-li již dopředu povědomí o energetické náročnosti domu, můžete ji i předem ovlivnit. Pomůžeme vám s tím, ať už jste firma nebo budoucí majitel rodinného domu. Všude jsou možné úspory. Můžete zlepšit tepelně izolační vlastnosti budovy. Tím přispíváte životnímu prostředí, čistotě ovzduší. Můžete svítit levněji a účinněji. Jestli obyčejná žárovka spotřebuje 100W - adekvátní led žárovka si vezme wattů 10.

Koho bude Průkaz energetické náročnosti budov zajímat?
Vlastně všechny. Kupce bytu například při dnešních cenách energie se každý člověk musí zajímat, kolik dá za teplo, teplou vodu a osvětlení. Totéž platí v případě pronájmu nejen bytu, ale například i kanceláří. Velice bude PENB zajímat kontrolní orgán, pokud provozujete velkou budovu. Dbejte o veřejné vyvěšení Průkazu!

Co riskujete, když Průkaz energetické náročnosti budov nebudete mít?
V případě, zásadní rekonstrukce nebo novostavby musíte předložit PENB, nebo nedostanete ani stavební povolení. Nevyvěsíte-li na viditelném místě Průkaz energetické náročnosti budov v budově přístupné veřejnosti, riskujete pokutu až 1 000 000Kč.